146th Georgia General Assembly

From Wikipedia, the free encyclopedia
Jump to navigation Jump to search
146th Georgia General Assembly
145th 147th
Great Seal of the State of Georgia
Overview
Meeting placeGeorgia State Capitol
Senate
Members56 (28 D, 28 R)
President of the SenateMark Taylor (D)
Party controlDemocratic Party
House of Representatives
Members180 (105 D, 74 R, 1 I)
Speaker of the HouseTom Murphy (D)
Party controlDemocratic Party

Overview[edit]

The first regular session of the 146th General Assembly of the U.S. state of Georgia met from Monday, January 8, 2001, at 10:00 am, to Friday, March 21, at 11:57 pm, at which time both houses adjourned sine die. 298 House bills and 97 Senate bills passed.

The second regular session of the Georgia General Assembly opened at 10:00 am on Monday, January 14, 2002, and adjourned sine die at 3:44pm on Friday, April 11, 2002.

Officers[edit]

Senate[edit]

Presiding Officer[edit]

Position Name Party District
President Mark Taylor Democrat n/a
President Pro Tempore Terrell Starr Democrat 44

Majority leadership[edit]

Position Name District
Senate Majority Leader Charles W. Walker 22
Majority Caucus Chairman Nathan Dean 31
Majority Whip Richard O. Marable 52

Minority leadership[edit]

Position Name District
Senate Minority Leader Eric Johnson 1
Minority Caucus Chairman Bill Stephens 51
Minority Whip Tom Price 56

House of Representatives[edit]

Presiding Officer[edit]

Position Name Party District
Speaker of the House Tom Murphy Democrat 18
Speaker Pro Tempore Jack Connell Democrat 115

Majority leadership[edit]

Position Name District
House Majority Leader Larry Walker 141
Majority Whip Jimmy Skipper 137
Majority Caucus Chairman Calvin Smyre 136
Majority Caucus Secretary LaNett Stanley-Turner 50

Minority Leadership[edit]

Position Name District
House Minority Leader Lynn Westmoreland 104
Minority Whip Earl Ehrhart 36
Minority Caucus Chairman Garland Pinholster 15
Minority Caucus Vice Chairman Sharon Cooper 31
Minority Caucus Secretary Anne Mueller 152

Members of the Georgia State Senate, 2001–2002[edit]

District Senator Party Residence
1 Eric Johnson Republican Savannah
2 Regina Thomas Democratic Savannah
3 Rene 'D. Kemp Democratic Hinesville
4 Jack Hill Republican Reidsville
5 Joseph A. Burton Republican Atlanta
6 Tommie Williams Republican Lyons
7 Peg Blitch Democratic Homerville
8 Tim Golden Democratic Valdosta
9 Don Balfour Republican Snellville
10 Nadine Thomas Democratic Decatur
11 Harold J. Ragan Democratic Cairo
12 Michael S. Meyer von Bremen Democratic Albany
13 Rooney L. Bowen Republican Cordele
14 George Hooks Democratic Americus
15 Ed Harbison Democratic Columbus
16 Seth Harp Republican Midland
17 Mike Crotts Republican Atlanta
18 Sonny Perdue Republican Bonaire
19 Van Streat Jr. Democratic Nicholls
20 Hugh Gillis Democratic Soperton
21 Robert LaMutt Republican Marietta
22 Charles W. Walker Democratic Augusta
23 Don Cheeks Republican Augusta
24 Joey Brush Republican Martinez
25 Faye Smith Democratic Milledgeville
26 Robert Brown Democratic Macon
27 Susan W. Cable Republican Macon
28 Mitch Seabaugh Republican Sharpsburg
29 Daniel W. Lee Republican LaGrange
30 Bill Hamrick Republican Carrollton
31 Nathan Dean Democratic Rockmart
32 Charlie Tanksley Republican Marietta
33 Steve Thompson Democratic Marietta
34 Greg Hecht Democratic Morrow
35 Donzella J. James Democratic Atlanta
36 David Scott Democratic Atlanta
37 J. Phillip (Phil) Gingrey Republican Marietta
38 Horacena Tate Democratic Atlanta
39 Vincent D. Fort Democratic Atlanta
40 Rusty Paul Republican Atlanta
41 Bart Ladd Republican Doraville
42 Mike Polak Democratic Atlanta
43 Connie Stokes Democratic Decatur
44 Terrell Starr Democratic Jonesboro
45 A.C. (Bob) Guhl Republican Social Circle
46 Doug Haines Democratic Athens
47 Michael Beatty Republican Jefferson
48 Bill Ray Republican Lawrenceville
49 Casey Cagle Republican Chestnut Mountain
50 Carol Jackson Democratic Cleveland
51 Bill Stephens Republican Canton
52 Richard O. Marable Democratic Rome
53 Jeff E. Mullis Republican Chickamauga
54 Don R. Thomas Republican Dalton
55 Gloria Butler Democratic Stone Mountain
56 Tom Price Republican Roswell

Members of the Georgia State House of Representatives, 2001–2002[edit]

District Representative Party Residence
1 Brian Joyce Republican Lookout Mountain
2 Mike Snow Democratic Chickamauga
3 Ronald L. Forster Republican Ringgold
4 Allen Hammontree Republican Cohutta
5 Roger Williams Republican Dalton
6 Charles Judy Poag Democratic Eton
7 Amos Amerson Republican Dahlonega
8 Ralph Twiggs Democratic Hiawassee
9 Benjamin Bridges Republican Cleveland
10 Tom E. Shanahan Democratic Calhoun
11 Barbara Massey Reece Democratic Menlo
12 Paul E. Smith Democratic Rome
13 Buddy Childers Democratic Rome
14 Jeff Lewis Republican White
15 Garland F. Piholster Republican Ball Ground
16 Steve Stancil [1] Republican Canton
Diane Z. Grasse Republican Canton
17 Chuck Scheid Republican Woodstock
18 Thomas B. Murphy Democratic Bremen
19 Clint Smith Republican Gainesville
20 Carl Rogers Democratic Gainesville
21 James Mills Republican Gainesville
22 Jeanette Jamieson Democratic Toccoa
23 Alan Powell Democratic Hartwell
24 Ralph T. Hudgens Republican Colbert
25 Pat Bell Democratic Jefferson
26 Glenn Richardson Republican Dallas
27 Bill Cummings Democratic Rockmart
28 Tom Knox Republican Cumming
29 Ginger Collins Republican Atlanta
30 Rich Golick Republican Smyrna
31 Sharon Cooper Republican Marietta
32 Judy Manning Republican Marietta
33 Don Wix Democratic Mabelton
34 John Wiles Republican Marietta
35 Terry Johnson Democratic Marietta
36 Earl Ehrhart Republican Powder Springs
37 Mitchell Kaye Republican Marietta
38 Roger Hines Republican Kennesaw
39 Bobby Franklin Republican Marietta
40 Don Parsons Republican Marietta
41 Mark Burkhalter Republican Alpharetta
42 Tom Campbell Republican Roswell
43 Joe Wilkinson Republican Sandy Springs
44 Wendell Willard Republican Dunwoody
45 Bob Irvin Republican Atlanta
46 Kathy Ashe Democratic Atlanta
47 Pat Gardner Democratic Atlanta
48 Douglas C. Dean Democratic Atlanta
49 Pam Stanley Democratic Atlanta
50 LaNett Stanley-Turner Democratic Atlanta
51 James E. "Billy" McKinney Democratic Atlanta
52 Kasim Reed Democratic Atlanta
53 Robert A. "Bob" Holmes Democratic Atlanta
54 Tyrone L. Brooks Sr. Democratic Atlanta
55 Joe Heckstall Democratic East Point
56 Nan Grogan Orrock Democratic Atlanta
57 Georganna T. Sinkfield Democratic Atlanta
58 Sharon Beasley-Teague Democratic Red Oak
59 Fran Millar Republican Dunwoody
60 J. Max Davis Republican Atlanta
61 Doug Teper Democratic Atlanta
62 Sally Harrell Democratic Atlanta
63 Paul Jennings Republican Atlanta
64 Arnold Ragas Democratic Stone Mountain
65 Michele D. Henson Democratic Stone Mountain
66 Karla Drenner Democratic Avondale Estates
67 Stephanie Stuckey Benefield Democratic Atlanta
68 JoAnn McClinton Democratic Atlanta
69 Barbara J. Mobley Democratic Decatur
70 Stan Watson Democratic Decatur
71 Ron Sailor Jr. Democratic Decatur
72 George Maddox Democratic Decatur
73 Henrietta E. Turnquest Democratic Decatur
74 Barbara J. Bunn Republican Conyers
75 Randal Mangham Democratic Decatur
76 Scott Dix Republican Lilburn
77 Charles E. Bannister Republican Lilburn
78 Mary Hodges Squires Democratic Norcross
79 Tom Rice Republican Norcross
80 Brooks P. Coleman Jr. Republican Duluth
81 Gene Callaway Republican Lilburn
82 Mike Coan Republican Lawrenceville
83 Jeffrey L. "Jeff" Williams Republican Snellville
84 Renee'e S. Unterman Republican Loganville
85 Bobby C. Reese Republican Sugar Hill
86 Warren Massey Republican Winder
87 Len Walker Republican Loganville
88 Louise McBee Democratic Athens
89 Keith Heard Democratic Athens
90 Tom McCall Democratic Elberton
91 Bob Smith Republican Watkinsville
92 Jim Stokes Democratic Covington
93 Valencia Seay Democratic College Park
94 Ron Dodson Democratic Lake City
95 Gail M. Buckner Democratic Jonesboro
96 Darryl Jordan Democratic Riverdale
97 Mike Barnes Democratic Hampton
98 Bill Hembree Republican Douglasville
99 Bob Snelling Republican Douglasville
100 Tract Stallings Democratic Carrollton
101 Jack E. West Democratic Bowdon
102 Vance Smith Jr. Republican Pine Mountain
103 Lynn Ratigan Smith Republican Newnan
104 Lynn Westmoreland Republican Newnan
105 Kathy Cox Republican Peachtree City
106 John P. Yates Republican Griffin
107 Bill Sanders Republican Griffin
108 Steve Cash Republican McDonough
109 John Lunsford Republican McDonough
110 Curtis S. Jenkins Democratic Forsyth
111 Mickey Channell Democratic Greensboro
112 Bill Jackson Democratic Appling
113 Ben L. Harbin Republican Evans
114 Sue Burmeister Republican Augusta
115 Jack Connell Democratic Augusta
116 Alberta J. Anderson Democratic Waynesboro
117 Ben Allen Democratic Augusta
118 Henry Howard Democratic Augusta
119 George L. DeLoach Republican Hephzibah
120 Sistie Hudson Democratic Sparta
121 Jimmy Lord Democratic Sandersville
122 Bobby Eugene Parham Democratic Milledgeville
123 Ken Birdsong Democratic Gordon
124 David E. Lucas Sr. Democratic Macon
125 David B. Graves Republican Macon
126 Robert Reichert Democratic Macon
127 Nikki T. Randall Democratic Macon
128 Robert Ray Democratic Fort Valley
129 Mack Crawford Republican Zebulon
130 Jeff Brown Republican LaGrange
131 Carl Von Epps Democratic LaGrange
132 Danae Roberts Republican Columbus
133 Carolyn Flemming Hugley Democratic Columbus
134 Maretta Mitchell Taylor Democratic Columbus
135 Tom Buck Democratic Columbus
136 Calvin Smyre Democratic Columbus
137 Jimmy Skipper Democratic Americus
138 Johnny Floyd Democratic Cordele
139 Larry O'Neal Republican Warner Robins
140 Lynmore James Democratic Montezuma
141 Larry Walker Democratic Perry
142 Terry Coleman Democratic Eastman
143 DuBose Porter Democratic Dublin
144 Larry "Butch" Parrish Democratic Swainsboro
145 Craig W. Lanier Republican Stateboro
146 Bob Lane Democratic Stateboro
147 Ann R. Purcell Democratic Rincon
148 Lester Jackson Democratic Savannah
149 Dorothy B. Pelote Democratic Savannah
150 Ron Stephens Republican Garden City
151 Tom Bordeaux Democratic Savannah
152 Anne Mueller Republican Savannah
153 Burke Day Republican Tybee Island
154 Terry E. Barnard Republican Glennville
155 Greg Morris Democratic Vidalia
156 Newt Hudson Democratic Rochelle
157 Ray Holland Democratic Ashburn
158 Gerald E. Greene Democratic Cuthbert
159 Bob Hanner Democratic Parrott
160 Hugh D. Bloome Democratic Donalsonville
161 Winfred J. Dukes Democratic Albany
162 Lawrence R. Robers Democratic Albany
163 Doug Everett Republican Albany
164 A. Richard Royal Democratic Camilla
165 Austin Scott Republican Tifton
166 Penny Houston Democratic Nashville
167 Chuck Sims Democratic Douglas
168 Mike Boggs Democratic Waycross
169 Tommy Smith Democratic Nicholls
170 Roger Byrd Democratic Hazlehurst
171 Hinson Mosley Democratic Jesup
172 Buddy DeLoach Independent Hinesville
173 E. C. Tillman Democratic Brunswick
174 Jerry Keen Republican St. Simons Island
175 Charlie Smith Jr. Democratic St. Marys
176 Jay Shaw Democratic Lakeland
177 Ron Borders Democratic Valdosta
178 Ellis Black Democratic Valdosta
179 Wallace Sholar Democratic Cairo
180 John Bulloch Republican Ochlocknee
  • ^ Steve Stancil resigned in December 2001 to run for the position of Lt. Governor. A special election was held to fill the vacant seat. On February 12, 2002, Diane Z, Grasse won the special runoff election.

Legislation considered[edit]

References[edit]